Çocuğum Hangi Okula Gidecek?

Çocuğum hangi okula gidecek sorgusunu sadece Milli Eğitim Bakanlığının hemen aşağıda linkini verdiğimiz resmi sorgu sayfası üzerinden yapabilirsiniz. Bu sorgu sayfası dışında adrese dayalı okul sorgulama yapma imkanınız bulunmamaktadır. Çocukların hangi okula gidecekleri sistem üzerinde otomatik olarak belirlenmektedir.
https://e-okul.meb.gov.tr/logineOkul.aspx

e-Okul Kayıt Sorgulama

Çocuğum hangi okula gidecek öğrenmek için yukarıda linkini verdiğimiz e-Okul kayıt sorgulama sayfasını kullanmak zorundasınız. Şuan yapacağınız sorgulama işlemi bu yıl için geçerli olup, 2023 - 2024 Eğitim ve Öğretim Yılı için adrese dayalı okul sorgulama verileri Mayıs ayından sonra aktif olabilir. Gelecek yıl için çocuğunuzun sistem tarafından hangi okula kaydının düştüğünü

1. Adım : Yukarıda verdiğimiz MEB'în resmi sayfasını ziyaret ediniz.

2. Adım: Bu işlemi yapmak için çocuğunuza ait T.C. Kimlik Numarasını ve doğum tarihini ayrıca giriş kodunu yazmanız gereklidir.

e-Okul Kayıt Sorgulama ekranına bu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.
Okul Kayıt Sorgulama Ekranı Görseli

Çocuğumun Hangi Okula Gideceği Neye Göre Belirlenmektedir?

Bir öğrencinin hangi okula gideceği kayıtlı olduğu ikamete göre belirlenmektedir. Yani hangi adreste kayıtlı gözüküyorsanız o adrese en yakın okuldan başlamak üzere sistem sizi otomatik olarak bir okula kaydeder. Bu veriler tamamen İçişleri Bakanlığı Nüfus Genel Müdürlüğünün veri tabanından çekilmektedir.

İlkokul öğrenimini tamamlayan ve kayıtların yapıldığı eylül ayı sonu itibarıyla zorunlu öğrenim çağı dışına çıkmamış öğrencilerin kayıtları e-Okul sistemi üzerinden ortaokula yapılır.

İmam-hatip ortaokuluna kayıtlar velinin başvurusu üzerine ilgili okul yönetimince yapılır.

Çocuğumu İstediğim Okula Kayıt Yaptırabilir Miyim?

Hayır. Çocuğunuzu sadece MEB sorgu sayfasında çıkan okula kayıt yaptırabilirsiniz. Çünkü sistem sizi zaten otomatik olarak bir okula kayıt ettirmektedir. Dolayısı ile çocuğunuzu istediğiniz bir okula göndermenin yolu ikametinizi o okula yakın bir adrese taşımaktır.

Adresi başka bir il yada ilçede olan bir kişinin istenen bir okula kayıt olması konusunda MEB yetkililerinin yada okul idaresinin dışarıdan müdahalesi söz konusu olamamaktadır. İstediğiniz bir okula göndermek için kesinlikle adresinizi o okula yakın bir adrese taşımak zorundasınız.

Okul Kaydı Evime En Yakın Okula Mı Çıkacak?

Sistem bütün öğrencileri otomatik olarak adreslerine yakın bir okula kaydeder. Ancak o okulun kontenjanının dolması halinde en yakın olan başka bir okula da kaydınız düşebilir. Dolayısı ile adrese en yakın olan bir okula gitmenin garantisi olmamakla birlikte bir okulun kontenjanının dolması durumu çok nadir yaşanan bir durumdur.

Çocuğumun Kaydı İstemediğim Bir Okula Çıktı,
Naklini Alabilir Miyim?

Bu durumda istediğiniz okul için başvuru yapmanızı tavsiye edebiliriz. Ancak gideceğiniz okulda kontenjan doluysa yapacağınız bir şey yok.

İkametimi Taşıyarak İstediğim Okula Gidebilir Miyim?

Sahte ikamet taşımanız halinde hakkınızda cezai işlem uygulanmaktadır. Özellikle okul kayıt dönemlerinde bir çok aile adreslerini farklı adreslere taşımaktadır. Bu konuda Nüfus Müdürlüğü yetkilileri ve Okul idaresi tecrübeli oldukları için kayıt dönemine denk gelen her adres değişikliği durumunu incelemeye almaktadır.

Özellikle Nüfus Memurları okula kayıt dönemine denk gelen bir adres değişimini Emniyete bildirmekte ve gerçekten o adreste olup olmadığınızı sorgulatmaktadır. Bu durum karşısında bir çok aile maalesef şu önlemi almıştır: adreslerini kayıt döneminin dışında örneğin Ocak ve Şubat ayı gibi zamanlarda taşıyarak dikkatleri üzerine çekmemekte ve sahte adres taşımalarının araştırılmasını önlemektedirler.

Bir çok kişi bu konuda adım atacak ailelere adreslerinizi kaçak bir şekilde taşıyacaksanız eğer kayıt döneminde değil de diğer aylarda taşıyınız tavsiyesinde bulunmaktadır maalesef. Bu durumu kesinlikle tavsiye etmiyoruz ve tespit ettiğiniz kişileri okul idaresi, CİMER yada Nüfus Müdürlüğüne şikayet etmenizi tavsiye ediyoruz.

İkametimi Bir Yakınımın Yanına Taşırsam Ne Olur?

Şuan ki sistemin en büyük açıklarından biri bu diyebiliriz. Ancak Nüfus Müdürlüğünde adres taşıma işlemi yaparken Nüfus Memuru şüphelenerek hakkınızda işlem yapılmasını talep edebilir. Ayrıca okul idaresi de şüphe duyması halinde hakkınızda işlem başlatabilir.

Çocuğumu İstediğim Okula Kayıt Yaptırabilir Miyim?

Adrese dayalı okul kaydı sorgulama sisteminde en çok merak edilen soruların başında bu soru gelmektedir.

Çocukların hangi okula kayıt yaptıracakları hususu "Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi ve İlköğretim Yönetmeliği'nin 11. maddesinin 1. fıkrasında belirtilmiştir. Yönetmelikte ki bu hükme göre:

"....Kayıt işlemi, 25/4/2006 tarihli ve 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu hükümlerince oluşturulan ulusal adres veri tabanındaki yerleşim yeri adres bilgileri esas alınarak, e-Okul sistemi üzerinden yapılır. Kayıt işlemleri sırasında veliden herhangi bir belge talep edilmez." denilmektedir. Bu kapsamda; Okul kayıtları adres durumuna göre yapılmaktadır. Yani istediğiniz herhangi bir okula giderek çocuğunuzu kaydettirme imkanına sahip değilsiniz. Sistem sizi hangi okula yerleştirmiş ise o okula kayıt olabilirsiniz.

Kayıtlar sistemde otomatik olarak yapılmaktadır. Herhangi bir belge talep edilmemektedir.

Çocuğunuzu istediğiniz okula kayıt yaptırmanın tek yolu kayıt dönemi gelmeden ikametinizi kayıt yaptırmak istediğiniz okulun yakın çevresine aldırmaktır. Bundan başka bir yolu şimdilik bulunmamaktadır. Özel okullar için bu uygulamalar geçerli değildir.

Okul Kayıtlarında Adresin Ya da İkametin Etkisi Nedir?

Adrese göre okul sorgulama işlemi yaparken bilmeniz gereken en önemli husus: Adres kayıt sisteminde kayıtlı olduğunuz ikamet adresi 1.sınıf, 5.sınıf ve 9. sınıf öğrencilerinin okullarının tayin edilmesinde esas alınan adrestir.

Öğrenciler ikametgâhlarının bulunduğu adrese en yakın olan okullara otomatik olarak çocuğunuzun kaydı yapılır. Öğrencinin kayıtlı olduğu okul adres değişikliği ile otomatik olarak değiştirilebileceği gibi sınıf mevcudu 30 kişiden daha az olan sınıflara öğrencilerin nakil yaptırılması da mümkündür.

İKAMET ADRESİNİZE GÖRE OKULLAR LİSTESİ

Otomatik Olarak Kayıt Yaptırılmayan Okullar Nelerdir?

İkametgâh adresleri ne en yakın okullar özel okullar, imam hatip okulları ve konservatuarlar olsa dahi öğrenciler bu okullara otomatik olarak kayıt yapılamazlar. Öğrencilerini bu okullara kayıt yaptırmak isteyen velilerin hiçbir ikametgâh adresi değişikliği yapmadan doğrudan kayıt yaptırmak istedikleri müdürlüklere başvurarak kayıt işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

e-Okul yahut devlet okulları müdürlüklerinde yapılan sorgu neticesinde hiçbir okula yerleştirilmedikleri görülen öğrenci velilerin öncelikle nüfus müdürlüklerine giderek adreslerini kontrol etmeleri ve daha sonra durumu bağlı bulundukları milli eğitim müdürlüklerine bildirmeleri gerekmektedir.

Taşınma Ve Tayin Durumunda Çocuğumun Okulunu Nasıl Değiştirebilirim?

Adres kayıt sistemiyle okul kaydı yapılacak öğrencilerin öğrenimlerinde devam edecekleri okullar belirlendikten sonra adresleri değişen ve tayin sebebiyle il yahut ilçe değiştirmek zorunda kalan kişilerin çocukları hiçbir ekstra talep ve işleme gerek kalmadan otomatik olarak yeni ikametgâh adresinin bulunduğu en yakın okula kayıt edilirler.

E-Okul Randevu'yu ücretsiz deneyin, hemen kullanmaya başlayın.